mob دفتر کرج:32252192-026   دفتر تهران :55276047-021  و 55281744-021     مهندس علی بیات :  09125974265    مهندس علی وحدانی : 09359333653     مهندس محمودی :  09121005367
location دفتر تهران : زرگراه آیت الله سعیدی - شهرک صنعتی چهاردانگه -خیابان اصلی -بین 22 و 22.5     دفتر کرج : طالقانی جنوبی - خ سیدالشهدا - پلاک 207
گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1399/05/01 - 11:23
كد :29

چوب پلاست و محیط زیست

در چند دهه اخیر به علت بحران زیست محیطی و آلودگی محیطی که پیش آمده است، کشورها از دانش و فناوری خود در جهت مهار کردن خسارات وارده به محیط زیست،کاهش آلودگی زیست محیطی، برداشت بی رویه از جنگلها و منابع طبیعی و کاستن از حجم آلودگی های وارد شده به محیط زیست اقدام کرده اند. یکی از چالش برانگیزترین مسائل در این عرصه ، زباله ها و مواد زائد پلاستیکی می باشند.

این مسائل باعث شده است تا درسالهای اخیر تلاشهای زیادی در جهت ساخت مواد کامپوزیتی بر پایه استفاده از ضایعات پلاستیکی و منابع تجدیدپذیر از جمله الیاف چوبی انجام شود و این تلاش ها باعث تولید کامپوزیت های چوب پلاستیک شده است.کامپوزیت چوب پلاست ترکیبی از پلیمرهای ترموپلاستیک و خرده چوب است که عموما در دمای بالای ذوب پلیمرها مخلوط شده و سپس برای مصارف متفاوت، تحت فرآیندهای مختلف قرار می‌گیرد.

پروفیل چوب پلاستیک چیست

پروفیل چوب پلاستیک که با عنوان چوب پلاست نیز معروف است را می‌توان یکی از پرمصرف‌ترین محصولات در کشورهای پیشرفته دانست. با توجه به این امر که چوب پلاست از لحاظ ظاهری، زیبایی چوب را داشته و از لحاظ دوام، مقاومت چوب و پلاستیک را یکجا دارد، باعث شده تا پروفیل چوب پلاستیک محصولی بسیار پر کاربرد در کشورهای پیشرفته باشد. انواع پروفیل چوب پلاستیک را می‌توان رقیبی جدی در مقایسه با محصولات چوبی و حتی جایگزینی مناسب در امور ساختمانی و فضاسازی شهری دانست.

پروفیل چوب پلاستیک

سازگاری چوب پلاست با محیط زیست

اگر تنها دو خدمت بزرگی که ورق چوب پلاست به محیط‌ زیست می‌کند را بررسی کنیم؛ متوجه خواهیم شد که چنین محصولاتی کاملاً با طبیعت و محیط‌زیست سازگار هستند. محصولات از طریق دو روش دست دوستی به سوی طبیعت دراز کرده‌اند:

  • حذف زباله‌های پلاستیکی و بازیافت چندباره پلاستیک‌ها که منجر به عدم تولید دوباره پلاستیک‌ها می‌شود. درنتیجه زباله‌هایی که طبیعت می‌بایست میلیون‌ها سال تحمل می‌کرد؛ حذف شده‌است.
  • کاهش میزان قطع‌شدن درختان؛ از آن جایی که محصولات در تهیه و تولید بسیاری از تجهیزات مناسب هستند؛ نیازی به استفاده از پروفیل‌های چوبی طبیعی و قطع درختان نیست.

بنابراین طبق یافته‌ها، تولید چنین محصولاتی، با کاهش ضایعات پلاستیکی و حفظ درختان باقی‌مانده در کره‌زمین، یک موهبت بزرگ برای طبیعت محسوب می‌شوند.

چوب پلاست دوستدار محیط زیست

مزایای استفاده از چوب پلاست 

  • استفاده در محیطهای مرطوب و نم دار (به دلیل عایق بودن در برابر رطوبت)
  • مقاوم در برابر نفوذ حشرات و جانوران مانند موش و موریانه و…
  • دیرتر از حالت عادی شعله ور میگردد.
  • برای هر تن از این محصول ۴۵۰ کیلوگرم پلاستیک و ۵۰۰ کیلوگرم خورده چوب بازیافت میگردد.
  • حس چوب طبیعی و گرمی چوب را برایمان به ارمغان می آورد.
  • جلوی نفوذ آب و ریشه های قارچ و کپک ها را میگیرد.
  • مقاوم در برابر جذب و نفوذ هر نوع میکروب و باکتری، مقاوم در برابر نفوذ هرنوع اسید، مایعات و چربی ها
  • مقاومت بسیار بالا در برابر خط و خش و شکستگی و همچنین دارا بودن عمر حداقل ۳۰ سال بدون تغییر شکل می باشد.