mob دفتر کرج: 02632252192                          دفتر تهران 02155281744                  
ارتباط مستقیم با واحد فروش    
location شعبه مرکزی : کرج طالقانی جنوبی خیابان سیدالشهدا فروشگاه برنا چوب پلاست البرز 
             شعبه نوشهر: کمربندی چالوس به نوشهر، نرسیده به کوشک سرا

چوب اشباع شده

یکی دیگر از محصولات برنا چوب، چوب اشباع شده است.در واقع این چوب از فرایند مختلف با استفاده از حرارت ساخته می شود که باعث طولانی تر شدن عمر چوب می شود و در سال های زیادی بدون تغییر رنگ می توان از آن استفاده کرد.ساختار این چوب از انواع برگ سوزنی و برگ پهن  ساخته شده است.چوب های اشباع شده این گونه عمل می کنند، که چوب خام توسط ریل های مخصوص به داخل سیلندر اشباع وارد شده و از بسته شدن درب سیلندر اشباع تمامی سیلندر توسط پمپ های بسیر قوی وکیوم تخت خلا قرارگرفته  تا تمام رطوبت موجود از داخل چوب خارج شود . 
با گذشت6 ساعت اشباعی که داخل چوب جمع شده از حالت خلا خارج می شود و تا حداکثر مواد در همان ساعت وارد آوند شده و تمام اجزای داخلی چوب گند زدایی کامل می شود.
چوب اشباع برج خنک کننده، چوبی که تحت شرایط و فرآیندی خاص به حالت اشباع رسیده و در برج خنک کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. چوب اشباع برج خنک کن میزان تماس میان آب و هوا را در برج خنک کننده افزایش می‌دهد و به این وسیله موجب خنک شدن آب می‌شود.
چوب اشباع شده مزایایی دارد که ما اینجا به مواردی اشاره می کنیم.
  • در برابر قارچ و باکتری صد در صد مقاوم هستند.
  • در برابر رطوبت و آب هم کاملا مقاوم هستند.
  • در برابر انواع حشرات و حیوانات موزی کاملا مقاوم هستند.
  • به دلیل وجود متریالی چون،چوب پلاستیک و ترمووود با کمترین میزان آسیب در برابر رطوبت و حشرات و حیوانات موذی، حالت و سایز و رنگ آن بدون تغییر می ماند.

553
حالا باهم بررسی می کنیم که این چوب های اشباع شده در چه موارد و وسایلی برای ما کاربرد دارند:
  • انواع مبلمان شهری مانند نیمکت پارک ها، نیمکت روف گاردن، انواع زباله دان ها)
  • انواع فلاور باکس ها
  • انواع سایبان ها،به طور مثال : پرگولا،آلاچیق ها،پارکینگ مسقف)
  • خانه چوبی مانند خانه چوبی کودک، کلبه چوبی
  • نرده چوبی
 

چوب اشباع شده سلوکور سوزنی

تراورس چوبی

منظور از چوب تراورس یا همان ریل بند چوبی است ، که در خط ریل آهن وجود دارد که به طور عرضی روی ریل ها قرار گرفته و باعث اتصال آنها می شود.
تراورس در واقع تکیه گاهی است که معمولا از فولاد و بتن و چوب ساخته می شود.
مصرف اصلی و پر کاربرد این چوب ها غالبا در ریل ها وجود دارد.
تراورس چوبی که یک تکیه گاه برای ریل آهن است . یکی از قسمت های مهم آن تلقی می شود می تواند فشار بر روی ریل ها وارد کند به زیر سازه انتقال دهد. 
زمان نصب  چوب تراوروس باید حداقل  فاصله بیست و پنج سانتی متری رعایت شود که در بعضی موارد در بعضی خط ریل ها باید این فاصله هفتاد و پنج سانتی متری باشد.
در سال های نخست تاسیس ریل راه آهن، از چوب تراورس فولادی استفاده می کردند اما به خاطر صرفه ی اقتصادی آن و هزینه بالای آن  و دوام پایینی که داشت باعث شد تا از چوب تراورس فولادی استقبال نشود و دیگر مورد استفاده قرار نگیرد.
این گونه شد که تراورس چوبی جایگزین تراورس فولادی شد تا حرکت قطار ها به شکل منعطف تری انجام شد تا به آسانی بتواند حرکت قطار ها صورت بگیرد. 
برای نگه داشتن تراورس چوبی به ریل به پیچ و پابند مخصوصی نیاز است که این قطعات  در نگهداری ریل بسیار حیاتی است  و به خاطر اینکه از لغزندگی ریل جلوگیری شود اینکه چه قطعه با چه کیفیتی انتخاب شود بسیار مهم است.
برای با دوام نگه داشتن و ماندگاری بیشتر این قطعات و تجهیزات از روغن گیاهی چوب استفاده می کنند.

کندسوز کننده ها

کند سوز کننده ها همان ترکیبانت شیمیایی فسفات آمونیوم و سولفات  محلول در آب می باشند که با تیمارهای چوبی،(چوب های دستکاری شده)ترکیب می شوند که در مقابل آب مقاوم نیستند و نسبت به فلزات حال خورندگی دارند،سپس این تیمار های چوبی را دررون کوره ای با دمای بالا قرار می دادندتا پس خشک شدن عصاره ان چوب ها به شکل اشباع دربیایند و با هدف ماندگاری بالاتر و محافظت از چوب، تغییراتی در آن به وجود می آوردند که بعد ها کیمیاگران به این نتیجه رسیدند که گاز هایی که در کارخانه ها تولید می شود برای انسان و تاثیر بد آن بر محیط زیست مضر و پر خطر می باشد بنابراین شیوه خود ر ا کم کم با استفاده فرآوری و حرارت دیدن چوب تغییر دادند. ترموووود ها یکی از انواع چوب اشباع شده هستند که ضرری برای محیط زیست و انسان ندارند و و قابل بازیافت در طبیعت هستند.
عصاره چوب حلال در آب است بنابراین تمای دائم چوب با آب موجب خارج شدن و از بین رفتن آن می‌شود. از بین رفتن عصاره‌های طبیعی چوب در ظاهر استحکام آن را تغییر نمی‌دهد، ولی در واقع مقاومت آن در برابر فرسایش را از بین می‌برد.

تغذیه قارچ ها

چوب ها معمولا تغذیه مناسب برای قارچ ها و حشرات و موریانه ها می باشند.اما بعد ها با روش فراوری و تیمار کردن چوب ها،از ورود قارچ ها و حشرات و خوردگی چوب ها توسط موزیانه ها، جلوگیری شد که  این مزیت عالی باعث شد تا چوب ها برای حدود 5 سال سالم بمانند.اگر از برج خنک کننده ها برای چوب های اشباع شده استفاده شود، باعث می شود تا چجوب برای مدت حداکثر بین 20 تا 25 سال سالم باشند و بر ماندگاری آنها افزوده شود.
از انجا که قارچ ها در فضای مرطوب به وجود می آیند چوب های اشباع نشده جای مناسبی برای رشد قارچ ها و حشرات می باشد و بعد از عملیات اشباع از چوب در برابر حشرات و موریانه ها و قارچ ها  محافظت می شود.

عوامل موثر بر حفاظت چوب 

عواملی هستند که برای محافظت از چوب تاثیر گذار هستند و با برای حفظ چوب و از بین نرفتن آن اقداماتی انجام می دهیم.رنگ چوب،بوی چوب، تغییرات ابعاد چوب، هدایت آب و ظرفیت نگهداری رطوبت،مقاومت مکانیکی و امثال این ها از مواردی هستنند که در حفظ و نگهداری چوب موثر می باشند.مواردی چون سوسک های ماده هستند که در زمان تخم گذاری ،تخم های خود را در منافذ چوب ها ی پهن  قرار می دهند. زمانی لارو های جوان از تخم بیرون می آیند به داخل چوب نفوذ می کنند که بر خلاف موریانه ها قادر به هضم سلولز نمی باشند. و بیشتر چوب را می خورند که مدفوع پودر مانندی از خود در چوب به جا می گذارند.
از سری موارد، آبزیان مخرب چوب هستند که در کشور هایی موجود می باشند  که به دریا دسترسی دارند که این حفاران دریایی  که در اب های سرد دریای شمال و سواحل سرد روسیه  هستند،خساراتی به چوب های شناور در آب می زنند که باعث برهم زدن ساختار آنها می شوند.و چون این چوب هااشباع نشده هستند در نتیجه آسیب پذیر یبشتری دارند.وقتی چوب ها اشباع یا فراوری نشوند باعث می شود تا تمام عوامل ذکر شده در متن بالا به راحتی داخل چوب رسوخ کنند و می بینیم که چقدر فرایند اشباع کردن چوب برای ما  و محیط زیست فایده دارد.

قیمت چوب اشباع شده 

قیمت چوب اشباع شده بسته متریال به کار رفته در آن از قیمت های متفاوتی برخوردار هستند.چوب های اشباع شده دارای دو نوع نرم چوب و سخت چوب هستند که هر چه ضخامت انها بیشتر باشد مقاومت آنها در برابر عوامل محیطی و رطوبتی بیشتر خواهد بود.چوب ترمو نوع دیگری از چوب اشباع شده می باشد که به خاطر دوام و ماندگاری این چوب و همچنین ضرر نداشتن برای انسان و محیط زیست بسیار مورد استقبال زیادی از افراد قرار گرفته است.
چوب اشباع شده از چوب های طبیعی و چوب فراوری نشده قیمت ارزان تر و مقرون به صرفه تری دارد و می توا از آن در چوب درخت گردو،بلوط و صنوبر استفاده کرد که از این درختان هم در ساخت میز و نیمکت های شهری و خانگی استفاده می شود و در مقابل اشتعال زایی ،آتش و حرارت را از خود دفع می کند.

چوب اشباع شده چیست

همان طور که می دانید چوب اشباع شده از حرارت ساخته شده است و از فراوری خرده های چوب که در یک آن تجمع پیدا می کنند و  بعد از تراکم، انها را  در دستگاهی خشک می کنند تا تمام عصاره های انها خشک گرددو دیگر رطوبت و نمی در آن باقی نماند.
چوب اشباع به چوبی گفته می شود که با مواد شیمیایی پر شده باشد . در ایران خیلی کم چوب اشباع پیدا می شود و در جهان استفاده از چوب اشباع به دلیل تاثیر منفی مواد شیمیایی بر رو محیط زیست ممنوع شده است.در زمان های گذشته چوب های اشباع شده را از ترکیبات شیمیایی آمونیاک و سلنیوم سولفات می سازختند که این ترکیبات شیمیایی ضررر زیادی به انسان ها و محیط زیست وارد وارد که رفته رفته این روش پر ضرر کنر گذاشته شد و امروزه چوب ها را فقط با روش های حرارت دهی فراوری و اشباع می کنند.

خرید چوب اشباع شده

برای خرید چوب اشباع شده می توانید با مجموعه برنا چوب در ارتباط باشید زیرا این مجموعه بهترین و با کیفیت ترین محصولات چوبی را در شرکت دایاکس تهیه و تنظیم کرده است و با قیمت ارزان می توانید تهیه نمایید.
چوب های اشباع شده ضدقارچ و ضد رطوبت هستند و از نفوذ حشرات و موریانه ها به داخل چوب ها جلوگیری می کند و مانع پوسیدگی و تخریب آنها می شود.پس خرید چوب اشباع شده می تواند برای شما یک برگ برنده باشد.زیرا با تهیه این محصول عالی که طول عمر بالایی هم دارد می تواند برای شما تا سالیان سال کارایی مفید داشته باشد.
 

چوب اشباع برج خنک کن میزان تماس میان آب و هوا را در برج خنک کننده افزایش می‌دهد و به این وسیله موجب خنک شدن آب می‌شود.

چوب های اشباع نشده جای مناسبی برای رشد قارچ ها و حشرات می باشد و بعد از عملیات اشباع از چوب در برابر حشرات و موریانه ها و قارچ ها  محافظت می شود.

بله ،آبزیان مخرب چوب هستند که در کشور هایی موجود می باشند  که به دریا دسترسی دارند که این حفاران دریایی  که در اب های سرد دریای شمال و سواحل سرد روسیه  هستند،خساراتی به چوب های شناور در آب می زنند که باعث برهم زدن ساختار آنها می شوند.

در زمان های گذشته چوب های اشباع شده را از ترکیبات شیمیایی آمونیاک و سلنیوم سولفات می ساختند که این ترکیبات شیمیایی ضرر زیادی به انسان ها و محیط زیست وارد می کرد و رفته رفته این روش پر ضرر کنار گذاشته شد و امروزه چوب ها را فقط با روش های حرارت دهی فراوری و اشباع می کنند.

چوب های اشباع شده ضدقارچ و ضد رطوبت هستند و از نفوذ حشرات و موریانه ها به داخل چوب ها جلوگیری می کند و مانع پوسیدگی و تخریب آنها می شود.

برای ماندگاری بهتر و بالای چوب در زمان طولانی تر و اینکه در مقابل سوزانده شدن و از بین رفتن شکل ظاهری آن پایدار بماند.

در چوب درختان سوزنی برگ و پهن برگ یافت می شود.
در ختان پهن برگ،جنس ضخیم و محکمی دارند و در چوب درختان بلوط،گردو افرا یافت می شود.

در زمان قدیم چوب ها را از طریق کندسوز کننده ها اشباع می کردن که به خاطر ترکیبات شیمیایی و ضرر آن برای محیط زیست و افراد کنار گذاشته شد.

با استفاده از کند سوز کننده ها و ترکیبات فسفات آمونیوم و سولفات،چوب را فراوری می کردند که به خاطر ضرر شیمیایی به افراد محیط ریست کم کم کنار گذاشته شد.

ترمووود ها نوعی از چوب اشباع شده و به وجود آورده از حرارت هستند که در چوب درختان پهن برگ دیده می شود.

نظرات كاربران :