کاتالوگ ها
اطلاعات تماس
دفتر فروش: کرج طالقانی جنوبی خ سیدالشهدا پلاک 2076
تلفنهاي تماس ما:
026-32252192
026-32256646
026-32211273
09125974265

چسبهای ممبران وکیوم
از حدود 10 سال پیش که استفاده از MDFبعنوان اوراق فشرده چوبی با قابلیت ابزار خوری با استفاده از CNCو ایجاد طرح روی آن و روکش کردن صفحات خام ام دی اف با روکش PVCبا قابلیت طرح و رنگ متنوع آن و ورود پرسهای ممبران وکیوم به این صنعت انقلاب عظیمی در خصوص تنوع طرح و رنگ ایجاد شد. در گذشته چسبهای که در این صنعت استفاده می شد چسبهایپلی اورتان بود که بصورت دو جزئی بوده است که به این جهت برای فعال نمودن چسب احتیاج به 90-140 درجه سانتیگراد دما و 4 بار فشار اتمسفر و 10 الی 15 دقیقه زمان جهت وکیوم کردن احتیاج داشت.بدین جهت نسل اول پرسهای ممبران وکیوم بسیار گران قیمت و سنگین بودنند از جمل می توان پرسهای ساخت Wemhonerآلمان  Itallpressنمود که این پرسها با اعمال فشار 4 بار از بالا دراثر ایجاد سیکل هوای فشارده در پرس که برای خنثی کردن این فشار احتیاج به جکهای قوی و ساختار بدنه بسیار قوی را داشت و ایجاد خلاء 1 بار از زیربا استفاده از پمپ وکیوم باعث فعال شدن چسب شده و در نتیجه چسباندن روکش PVCروی MDFمیگردید.
ولی از 5 سال گذشته با معرفی نسل جدید چسبهای تک جزئی PURپلی اورتان ری اکتیو که دارای جزء دوم (ایزوسیانات) هاردنر به مقدار 5 %  که داخل چسب بصورت محلول همگن  درآمده انقلاب دیگر در پرسهای ممبران&وکیوم صورت گرفت و نسل جدید پرسهای وکیوم به بازار عرضه شد.
چسبهای جدید دیگر نیاز به انجام پرسه طولانی مخلوط کردن هاردنر و با چسب بوسیله همزن خاص و با دور موتور تنظیم شده برای هر چه بهتر حل شدن هاردنر درون چسب نداشت و خود چسب دارای ایزوسیانات بصورت کپسوله بوده و در اثر دما و فشار 0.7 بار ترکیده و پیوندهای عرضی خود را با مولکولهای چسب و pvcبرقرار می کند.بعلت دمای پایین فعال شدن چسبهای وکیوم جدید و رقابت شرکتهای چسب ساز جهت کمتر کردن دمای فعال شدن چسب(Activation zoon) کار پرس سازها راحتر شد.چسبهای ارائه شده در برنا چوب دارای دمای فعال شدن 55 درجه سانتیگراد می باشد که باعث پرت کمتر انرژی در دستگاههای وکیوم شده و کیفیت چسبندگی را بالا می برند.
در پرسهای وکیوم عامل فشار هوای فشرده از بالا حذف گردیده و فقط با ایجاد خلاء از پایین و ایجاد منطقه دمایی عملیات پرس انجام می شود.
علت جدا شدن PVCاز روی لبه قطعه کاربعد از عملیات پرس چه می تواند باشد؟
 
1-    درپرسهای نسل جدید بوسیله المنت دمای بالای PVCرا گرم می کنند و اگر دمای بالای دستگاه که معمولاً دمای روی سطح PVCتوسط سنسورهای حرارتی دستگاه اندازه گیری می شود و روی صفحه نمایشگر نشان می دهد معمولا با دمای لبه های کار اختلاف دمای فاحشی دارد بطوریکه اگر دمای روی سطح MDF90 درجه سانتیگراد باشد دمای روی لبه کار 40 درجه می باشد(بسته به دمای منطقه و نوع دستگاه وکیوم این اختلاف متفاوت است) به این جهت دمای لبه کار به دمای فعال شدن چسب یعنی 55 درجه سانتیگراد نرسیده و چسب فعال نشده و بعد از پرس قطعه کار را ول می کند. بدین جهت پیشنهاد می شود وجود یک ترمومتر لیزری در کارگاه تولید الزامی می باشد.
 سوال: علت تبله کردن و پوست پرتقالی شدن سطح قطعه کار بعد از عملیات پرس وکیوم.
 جواب: علت اصلی تبله وجود مولکولهای آب روی سطح MDFمی باشد بدین جهت بایستی قبل از اسپری کردن چسب حتما چندین مرتبه گالن آنرا تکان داد تا محلول همگن حاصل شود و مواد جامد ، آب و هاردنر موجود در چسب بصورت امولسیون در آید.
نازل پیستوله مورد استفاده بایستی 1.2 تا 1.8 میلیمتر باشد تا اسپری یکدست و یکنواختی صورت گیرد و از هدر رفت چسب جلوگیری کرد و لبه های کار و جاهای ابزار خورده را طی دو مرحله اسپری کرد تا جایکه چسب سفید شده و ضخامت چسب بیش حد نشود.
زمان انتظار جهت خشک شدن چسب در مناطق مختلف متفاوت می باشد ولی بایستی طوری باشد که با لمس کردن سطح MDFچسب خورده هیچگونه رطوبتی حس نشود.
 سوال: برای بهتر شدن کیفیت چسبندگی چکاری باید انجام داد؟
جواب: بهتر است برای این مورد حتما سطوح MDFقبل از چسب زنی سمباده کاری نمود و بعد از آن با استفاده از باد غبار روی سطح و قسمتهای ابزار خورده را تمیز نمود.
در دستگاههای ممبران و کیوم عملیات per heatingروکش pvcبه صفحه گرم بالایی دستگاه در اثر وکیوم چسبیده و بصورت غیر مستقیم گرم و نرم می شود. این مورد در پرسهای نسل جدید وکیوم برای مناسب شدن قیمت حذف شده و حرارت بصورت مستقیم توسط المنتهای حرارتی به روی سطح PVCتابیده و آنرا گرم می کند که این مورد جزو معایب دستگاههای وکیوم می باشد زیرا که در اثر حرارت pvcنرم شده و روی سطوح ابزار خورده قرار می گیرد که این عامل باعث احتمال چروک شدن روی قطعات شده که بعضی از شرکتهای سازنده دستگاه وکیوم با معکوس کردن پمپ و دمیدن هوای فشرده به زیر روکش pvcاز افتادن روکش نرم شده در اثر حرارت و افتادن روی قطعات جلوگیری کرده و کیفیت کار را افزایش می دهد.
در دستگاههای وکیوم فشار هوای فشرده از بالا وجود نداشته و فقط وکیوم از زیر سینی صورت می گیرد.
بعد از عملیات پرس و فرم دهی pvcبایستی سطح روکش خنک شده تا در اثر حافظه pvcیا در اصطلاح memory effectروکش چون انبساط پیدا کرده و طبق این خاصیت می خواهد به حالت اولیه خود برگردد این کار باعث خنثی شدن این حرکت می شود این عمل در دستگاههای حرفه ای با استفاده از دمش هوای سرد بین روکش و محفظه بالایی انجام می شود و در دستگاههای کارگاههی یا در اصطلاح وکیوم معمولاً بایستی یک فن بالای سینی تخلیه نصب نمود و در تابستان بوسیله دستمال مرطوب و فن باعث تثبیت موقعیت روکش روی سطح کار شد.
 یکی از عواملی که در روکش کاری بسیار مهم می باش جنس روکش PVCمی باشد و حتما بایستی روکش پرایمردار تهیه نمود.
پرایمر ماده معمولاً سفید رنگی است که در پشت روکش PVCتوسط شرکت سازنده زده شده و بعنوان حلقه واسط بین چسب و PVCعمل کرده و به روکش حالت قطبی داده تا پیوند مناسب و بلند مدت بین چشب و روکش ایجاد شود.
-در دستگاههای ممبران وکیوم می توان روکش طبیعی را با استفاده از چسبهای PVAcبا استفاده از بالشتک سیلیکنی که ما معمولاً از شرکت Jowat  پیشنهاد می دهیم  چسباند.
 
شرایط چسب زنی
اسپری کردن لبه ها و سطح کار با دقت بطوریکه که درخشندگی حاصل از چسب زنی را داشته باشد(معمولاً لبه ها دو بار چسب زنی می شود).
اجازه دهید سطح چسب زنی شده کاملاً خشک شود.
مناطق چسب زده را بوسیله لامپ UVبررسی نماید.
میزان مصرف چسب در چسبهای نسل گذشته  بمیزان 90 تا 130 گرم بر متر مربع و در چسبهای تک جزئی برنا چوب این رقم به مقدار 60 تا 80 گرم در متر مربع کاهش پیدا کرده است.
 
شرایط تخلیه بعد از پرس:
پانلها را بصورت مجزا قرار دهید تا خنک شود.
اضافه روکش گوشه های کار را با دقت تمییز کنید.
تخته ها را از بخش داخلی برش دهید
چسب اسپری شده به بخش تحتانی پانل را بوسیله دستمال مرطوب تمییز کنید.
سیکل پرس:
چسبها برای فعال شدن نیازمند حرارت می باشند.

PVC >60oC روکش  

روکش پلی الوفین PP>90oC
 زمان پرس بین 60 تا 90 ثانیه
زمان سیکل پرس بین 150 تا 190 ثانیه
 
 


                              

صفحه اصلی | گالری تصاویر | خدمات | محصولات | درباره ما | تماس با ما